Müzik Eğitimi

Neden Müzik Eğitimi Bu Kadar Önemli
 
Müziği sevmeyenimiz yoktur sanırım, anlık bile olsa hafif bir müzik açılması o an neşemizi yerine getirebilir.
Ciddi bir müzik eğitimi alan kişiler için müzik çok daha fazlaanlam kazanıyor. Son yapılan araştırmalar çocuklarda müzik eğitimi ile diğer bilişselkabiliyetler arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gösteriyor.Kanada Ontario’da McMaster Üniversitesi’nde çalışan Laurel Trainor ve ekibi müzikeğitimi alan ve almayan okul öncesi çocuklarda kıyaslamaya dayalı bir araştırma yürüttüler.
 
Eğitim alan çocukların beyinleri ses tanıma testlerine daha fazla cevap verirken, eğitimalmayan çocukların beyinlerinde bu oran gözlenmedi.
 
Çalışma müzik eğitiminin çocukların beyinlerinde işitsel korteksi geliştirdiğini gösteriyor.
 Bu zaten beklenen sonuçtu asıl soru:
Müzik eğitimi düşünme ve algılama gibi kabiliyetleri nasıl etkiliyor?
 
Trainor bu soruya da evet diyor. Bir ya da iki yıllık bir müzik eğitimi bile hafıza vedikkat seviyelerinde artışa
sebep oluyor.
Bunun nedeni herhangi bir müzik aleti kullanırken beynimizin dinleme ve hareket yeteneklerini beraber kullanmasından kaynaklanıyor.
 
Bir müzik aleti çalarken beyninizin nerdeyse tamamını kullandığınızı biliyormuydunuz? Gelin beraber bakalım.
 
 Notayı karşınıza aldınız, beyninizin arka lobu ve birincil görsel korteksiniz çalışıyor. Çalacağınız notanın ön hazırlığını yaptınız bu esnada planlamayla ve karar vermeyle ilgili olan önlob çalışıyor.
 
Çalmaya başladığınız an duyma ve hafızayla ilgili olan yan loblar devreye giriyor. Aynı zamanda kas hareketlerinizden sorumlu paryetallob ve beyincik de devrede. Neyse daha fazla uzatmayalım müzik dinlerken değil ama müzikçalarken beyninizin çok fazla yeri büyük bir dikkatle çalışmak zorunda.
 Harvard Üniversitesi bilim insanlarında Gottfried Schlaug da müzik eğitiminin bilişsel etkilerini araştıranlardan.
 
Schalug erken yaştaki müzik eğitiminin gelişmiş hareket ve işitsel yeteneklere ayrıca bunlarla beraber sözlü ve sözsüz akıl yürütme yeteneklerinin önünü açtığını söylüyor.

14 Ağustos 2017

İlgili Terimler :